logo
logologo
logo
logo
Linia 1Linia 2Linia 3
Zmiany w komunikacji
Zmiany w komunikacji
Belka
Linia 1
Narodowy Spis Powszechny już za miesiąc
Tytuł zdj.
Nowe autobusy 2020
Narodowy Spis Powszechny już za miesiąc
Linia Z
Łomiankowskie przegubowce wyjeżdżają na trasy 02.08.2023r.
Belka

Łomiankowskie przegubowce wyjeżdżają na trasy

 

W październiku ubiegłego roku pojawiły się sygnały od mieszkańców korzystających z transportu publicznego, że autobusy na liniach do Warszawy są w pewnych porach dnia napełnione do granic możliwości, a przejazd nimi jest bardzo dyskomfortowy ze względu na panujący tłok.

 

W związku z tym burmistrz Łomianek podjęła rozmowy z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie o skierowaniu do obsługi przepełnionych kursów wielkopojemnych autobusów przegubowych, bowiem gminna Spółka: Komunikacja Miejska Łomianki takimi pojazdami nie dysponowała. Interwencja okazała się skuteczna i z początkiem grudnia 2022r w Łomiankach pojawiły się dwa autobusy przegubowe prywatnego przewoźnika i kursowały aż do zakończenia roku szkolnego.

 

Było to jednak rozwiązanie doraźne. Burmistrz Łomianek i Zarząd Spółki podjęli więc decyzję o zakupie własnych autobusów przegubowych dla KMŁ. Analizując możliwości finansowe zarówno Gminy jak i samej Spółki, a także inne czynniki związane z zamówieniem autobusów nowych (koszty, czas) zdecydowano o zakupie pojazdów używanych, spełniających jednak najwyższe standardy, m.in. najwyższe z obecnie stosowanych normy ekologiczne. Niestety decyzją części radnych Rady Miejskiej w Łomiankach nie przyznano Spółce środków na współfinansowanie tej inwestycji. Zarząd spółki stanął przed sporym wyzwaniem, polegającym na wypracowaniu dodatkowych środków finansowych i samodzielnym udźwignięciu całkowitego ciężaru zakupu przegubowców dla mieszkańców naszej gminy.

 

Zarząd KMŁ musiał zdecydować, czy podjąć wysiłek finansowy i samodzielnie realizować zakup, czy też zrezygnować z niego i po raz kolejny narażać mieszkańców na tłok i ścisk w autobusach, jak w roku ubiegłym.  Mimo wielu trudności przedsięwzięcie udało się w pełni zrealizować zgodnie z przyjętymi na początku roku założeniami, a przysłowiową „kropkę nad i” postawiła uzyskana w lipcu pełna certyfikacja pojazdów przez Zarząd Transportu Miejskiego, co oznaczało ich ostateczne przyjęcie do eksploatacji w „KMŁ”. Pierwsze regularne kursy łomiankowskie przegubowce wykonają już w sierpniu, a ich pełne wykorzystanie rozpocznie się we wrześniu, z początkiem nowego roku szkolnego. Z analiz wynika, że właśnie wrzesień jest miesiącem,  kiedy liczba pasażerów lawinowo rośnie. Cieszy więc, że zakupione przegubowce zapewnią naszym mieszkańcom lepsze warunki codziennego dojazdu do pracy, szkoły, czy powrotu do domu i tym samym już na stałe wpiszą się w pejzaż naszej gminy. Zarząd KMŁ patrzy optymistycznie w przyszłość i wierzy, że to pierwsze, ale nie ostatnie gminne przegubowce.

 

 

 


 

 

 


 

 

 


 

 

 

 

 

KOMUNIKACJA MIEJSKA ŁOMIANKI Sp z o.o. ©

 

Kiełpin, ul. Rolnicza 248, 05-092 Łomianki

tel. 22 751 33 79

POLITYKA COOKIES I PRAWA AUTORSKIE

Elementy cookie używane na stronie służą do zapamiętywania wybranych pozycji w menu oraz czasu odświeżania okien POPup pojawiających się na stronie.

Elementy graficzne wykorzystane na stronie są chronione prawem autorskim, a ich wykorzystywanie bez pozwolenia autorów jest zabronione.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone ©