logo
logologo
logo
logo
Linia 1Linia 2Linia 3
Zmiany w komunikacji
Zmiany w komunikacji
Belka
Linia 1
Narodowy Spis Powszechny już za miesiąc
Tytuł zdj.
Nowe autobusy 2020
Narodowy Spis Powszechny już za miesiąc
Linia Z
Łomiankowskie przegubowce wyjeżdżają na trasy 02.08.2023r.
Belka

Historia Komunikacji Miejskiej w Łomiankach

 

 

Historia komunikacji miejskiej w Łomiankach sięga, prawdę mówiąc, aż roku 1956, kiedy to Łomianki nie miały jeszcze praw miejskich, lecz były wsią. Wtedy to, staraniem ówczesnej lokalnej władzy - czyli tzw. Gromadzkiej Rady Narodowej w Łomiankach – dyrekcja Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Warszawie uruchomiła pierwszą, autobusową linię podmiejską w okolicach stolicy. Linię tą oznakowano literą “D”, a realizowano typowymi, miejskimi autobusami, kursującymi w Warszawie, a mianowicie: francuskimi Chausson'e, węgierskimi “IKARUS 620” oraz czechosłowackimi “Škoda- Karosa”.

 

przyp. redakcji - prawdopodobnie wkradł się błąd dotyczący roku uruchomienia pierwszej linii autobusowej, na podstawie artykułów Expressu Wieczornego, uruchomienie pierwszej linii nastąpiło 1 lutego 1957 r. a oznakowanie linii od, początku, literą "Ł"

 

 

Początkowo rozkład jazdy skonstruowano tak, że co pół godziny kursowały “tam i z powrotem” dwa pojazdy na trasie PKS Marymont – Dziekanów Leśny. Później dopiero tabor przeznaczony do obsługi tej linii powiększono do czterech autobusów, ale tylko w godzinach szczytu porannego i popołudniowego. Pierwsza pętla dla tej linii zlokalizowana była przy skrzyżowaniu dzisiejszych ulic: Warszawskiej i Konopnickiej, zaś po kilku latach ( po utwardzeniu ulicy Konopnickiej aż do samego szpitala w Dziekanowie Leśnym) przeniesiono ją właśnie tam, czyli przed szpital. Dla tej pierwszej linii podmiejskiej ”D”, przemianowanej w międzyczasie najpierw na “201”, a później “701”, obowiązywały specjalne bilety, które nie zachowywały ważności na żadnych innych liniach warszawskich.

 

 

niebawem pojawi się cała treść dotycząca historii komunikacji w Łomiankach

 

KOMUNIKACJA MIEJSKA ŁOMIANKI Sp z o.o. ©

 

Kiełpin, ul. Rolnicza 248, 05-092 Łomianki

tel. 22 751 33 79

POLITYKA COOKIES I PRAWA AUTORSKIE

Elementy cookie używane na stronie służą do zapamiętywania wybranych pozycji w menu oraz czasu odświeżania okien POPup pojawiających się na stronie.

Elementy graficzne wykorzystane na stronie są chronione prawem autorskim, a ich wykorzystywanie bez pozwolenia autorów jest zabronione.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone ©